Срібло належить до благородних металів. Однак через реакцію з сірководнем, що знаходиться в повітрі, на них утворюється чорнуватий наліт, через що перед власниками цього багатства постає питання, як почистити срібну монету. Особливо часто проблеми з тим, як почистити стару срібну монету, виникають у шукачів скарбів, які займаються пошуком подібних старовинних грошей.
Традиційно прийнято підрозділяти срібні гроші на високо-і низькопробні, причому вододілом у цьому випадку служить 625 проба.
Все срібло від неї або вище відноситься до першої категорії, а з менш благородним складом до другої. Склади для чищення від чорноти у кожному випадку передбачені свої. Перед будь-якими спробами порятунку від чорноти важливо зняти зі срібла наявний грязьовий наліт.
Правильне чищення срібної монети
Який саме часовий період знадобиться для усунення нальоту з бруду, залежить від причин — наскільки щільний його шар утворився на монеті. У будь-якому випадку, потримати грошики в мильному розчині варто доти, поки бруд не розмокне і не стане більш податливим, після чого його треба спробувати очистити м’якою (обов’язково!) щіточкою, діючи впевнено, але дуже акуратно, прагнучи не пошкодити монету.
Далі треба дивитися за обставинами: якщо певна чорнота все ще збереглася, впливати на неї необхідно тими реактивами, що сумісні зі складом срібного сплаву, а тому його заздалегідь потрібно спробувати визначити, хоча б приблизно.
Якщо проба конкретної срібної монети нижче 625-ї (як правило, в таких грошах як додатковий компонент сплаву використовувалася мідь), для її позбавлення від чорноти пригодиться свіжий сік лимонний або неміцний розчин лимонної кислоти, розведеної чистою водою.
Тоді занурювати грошики в подібний склад необхідно повністю, щоб жодна з їх ділянок не височіла над поверхнею рідини, інакше на ньому утворюється окисел, що важко видалити. Занурені в лимонну кислоту — монети потрібно періодично перевертати для повноцінного на них реактиву, а протримати їх слід до повного усунення чорного нальоту, після чого промити під проточною водою.
Якщо навіть під впливом лимонної кислоти чорнота повністю не відокремилася, досвідчені рекомендують опустити монетку, що очищається, ще і в содовий розчин, причому вкрай важливо розвести соду краще, щоб її частинки не дряпали монету. Зазвичай срібло нормально взаємодіє з таким складом і не ушкоджується.
Якщо срібло має більш благородний склад – від 625-ї проби і вище, варто впливати на нього 10% розчином звичайного нашатирю, який легко роздобути практично в будь-якій аптеці. Слід завантажити монету повністю в подібний склад, причому для повноцінного впливу часом вистачає близько трьох хвилин, після чого чорнота повинна відтертися звичайною м’якою ганчірочкою, а якщо все не вдалося, процедуру треба повторити.
Серед інших складів, що допомагають очистити вищезгаданий наліт зі срібних монет, варто назвати неабразивну зубну пасту, 6% столовий оцет і спеціальний кислотний розчин, який можна придбати в ювелірних магазинах і не потребує розведення.