Баклажан – це перша культура, яку треба сіяти на розсаду у лютому. Насіння сходить від 7 до 15 днів, а середній вік кущиків на момент висадки має бути 60-65 днів. Розсада баклажан на підвіконні вирощується двома способами: з пікіруванням та без. Пікірування краще, оскільки при ньому центральний корінь прищипується, і швидше наростає всмоктуючий корінь.
Вибір насіння баклажанів та підготовка до посіву
При покупці насіння важливо звертати увагу на упаковку: у прозорих пакетах насіння видно, тому легко оцінити їх однорідний колір, розмір, відсутність темних плям, виконаність. Виробник повинен вказати дані про схожість та енергію проростання. Ці показники мають бути вищими за 95 %.
Насіння баклажанів для розсади, що є у продажу, бувають двох типів: прості та інкрустовані (оброблені інсектицидами у вигляді оболонки зеленого або синього кольору). Насіння, вкрите оболонкою, довше сходить і вимагає трохи більшого поливу, проте воно більш повноважне і зазвичай має більш високий відсоток схожості.
Тара та ґрунт для вирощування розсади баклажанів
Для сівби підійдуть контейнери або ящики заввишки 5-7 см. Зараз у продажу є пластикові міні-парники із прозорими кришками – такі ящики теж годяться. Донну частину необхідно проткнути шилом у кількох місцях для зливу зайвої вологи. Грунтогрунт для розсади баклажан беруть готовий універсальний з високим вмістом гумусу та торфу, слабокислий (рН = 6,5). У продажу є грунтосуміші, заправлені елементами живлення з додаванням агроперліту. Такий грунт для вирощування розсади має гарну вологоємність і одночасно утримує багато повітря, необхідного для коріння.
Посів насіння баклажанів на розсаду
Субстрат перед посівом поливають, дають волозі добре просочити весь шар ґрунту. Потім за допомогою олівця роблять отвори глибиною 7-12 мм за схемою 2х2 або 3х3 см, куди кидають по одному насінню. Інший спосіб – зробити рядки такої ж глибини та посіяти насіння на відстані 2-3 см один від одного.
Ґрунт над насінням ущільнюють та обережно поливають через сито. Зверху весь контейнер вкривають целофаном чи склом для забезпечення мікроклімату. Укриття розсади баклажан на підвіконні тримають до появи перших сходів, до цього моменту його піднімають щодня для провітрювання, за потребою проводять полив.
Пікірування баклажанів
Пікують розсаду баклажанів у період від 1 до 3 справжніх листків. Горщики повинні бути достатньо місткими: 8 х 8 або 9 х 9 см. Важливо не заглиблювати кореневу шийку рослин: відрізок стебла від сім’ядольного листя до ґрунту має бути 4-5 см і більше.
Скільки днів росте розсада баклажанів
Для середньо-пізніх та пізніх сортів розсада баклажанів повинна рости протягом 70-75 днів від сходів, середніх 65-70 та ранніх 60-65 днів. Починати посів слід з пізніших сортів – приблизно з 10 лютого, ранні можна висівати не пізніше 8 березня.
Сорти та гібриди баклажанів
Сучасні гібриди більш врожайні, стійкі до хвороб і шкідників, мають підвищену силу зростання. Тому при покупці насіння краще вибирати гібриди, ніж сорти. Про те, що це гібрид можна дізнатися за літерою F1 (гібрид першого покоління), що стоїть одразу за торговим найменуванням.
Різновиди баклажанів, представлені як сортами, так і гібридами, можуть бути спеціалізованими для росту в теплицях, відкритому ґрунті або універсальними як за способом вирощування, так і за призначенням.
Початківцям городникам краще вибирати універсальні баклажани.
Популярні та невибагливі сорти баклажанів для розсади будинку
Ранні сорти баклажанів
- Бібо F1 – білоплідний з м’якою тонкою шкіркою, плоди подовжені, по 18-22 см, діаметром 6-8 см. М’якуш білий, ніжний, насіння в ньому мало відчутне. Врожайність із 1 кв. м (5 рослин) – 10-12 кг.
- Рома (F1) – виявляє високу стійкість до шкідників та хвороб, плоди фіолетові, класичної видовженої форми 14-18 см, середньою масою 250-350 г. Кущі високі, утворюють плоди до морозів.
- Король Півночі F1 – стійкий до поворотних морозів та короткочасних заморозків, плоди вузько-подовжені до 40 см масою до 300 г. Шкірка тонка, темно-фіолетова, м’якоть ніжна, біла. Кущі компактні, у висоту не перевищують 0,5 м-коду.
Середні сорти баклажанів
- Алмаз – сорт із циліндричними плодами завдовжки 15-18 см, середньою масою 100-170 г. М’якуш трохи зеленуватий з великою кількістю насіння. Дуже врожайний: з однієї рослини одержують понад 5 кг плодів.
- Навал F1 – плоди темно-фіолетові, блискучі, щільні, середньою масою 300-400 г, подовжені, м’якоть зелена, без гіркоти.
- Б егемот F1 – кущі високорослі, підходять для теплиць, плоди грушоподібні, темно-фіолетові, блискучі, довжиною 14-18 см, діаметром до 8 см. Середня маса плодів 250-350 г. М’якуш жовтувато-білий, без гіркоти, середньо щільний. Врожайність до 6 кг плодів із однієї рослини.
Пізні
- Брюнет – сорт для теплиць, що плодоносить до пізньої осені. Кущі компактні заввишки 0,6-0,7 м, дають 6-7 кг плодів із 1 кв. м. Плоди чорно-фіолетові, матові, вирівняні в середньому по 15 см та масою 200 г.
Поради щодо загартовування та висадження
За 2-3 тижні до висадки ящики з розсадою треба виносити на свіже повітря. Спочатку на 10-15 хвилин у тінь при температурі не нижче 18о, потім збільшуючи перебування на відкритому повітрі до 3-4 год. До відкритих сонячних променів розсаду також привчають поступово. За 5-7 днів до висадки рослини можна залишити на вулиці цілодобово для звикання до зміни температур вдень і вночі.